Doświetlanie roślin zimą – jaką lampę wybrać?

Zima nie jest najlepszą porą roku do uprawiania roślin. Abstrahując od samej temperatury w tym czasie, ponieważ można przecież roślinę trzymać w domu, to największym kłopotem dla szeroko rozumianej flory może być brak słońca. Trwający kilka godzin dzień nie dostarcza wystarczającej ilości światła, by poszczególne rośliny mogły liczyć na dobry wzrost. Tymczasem warto jest postawić na doświetlanie roślin LED, ponieważ dzięki temu można liczyć na nawet dwukrotnie szybsze tempo wzrastania. Problemem może być jednak wybranie odpowiedniej żarówki.

Warto wiedzieć, że brak sezonu na dane warzywa, owoce itd. wcale nie sprawia, że nie są one uprawiane. W każdym sklepie i tak można dostać marchewki, pomidory; a w kwiaciarniach kupować kwiaty itd. Oczywiście, pewna część może pochodzić z innych krajów, jednak spory odsetek roślin dostępnych w sklepach pochodzi z rodzimych upraw, które działają nawet w zimie! Specjalne hale i szklarnie posiadają ogrzewanie, a także oświetlenie pracujące dwadzieścia cztery godziny na dobę. Doświetlanie roślin w szklarni jest bardzo kosztowne, ponieważ żarówki muszą działać nieprzerwanie. Sprawia to, że najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w lampy LED do uprawiania roślin. Ma to związek z faktem, że technologia ta cechuje się bardzo niskim kosztem eksploatacji, to jest pobiera bardzo mało prądu i zużywa się niesamowicie wolno w porównaniu ze swoimi odpowiednikami.

Doświetlanie roślin jest bardzo dobrym sposobem również do domowych upraw. Jeżeli jesteś miłośnikiem kwiatów lub drobnych warzyw, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć miniaturowy ogród we własnym salonie, sypialni itd. Doświetlanie roślin w domu nie będzie również drogie, jeżeli zastosuje się odpowiednie żarówki. Dobre lampy można kupić w cenie nawet kilkudziesięciu złotych i zamontować je w lampce biurowej. Mowa oczywiście o żarówkach LED.

Warto wiedzieć, że doświetlanie roślin LED jest bardzo efektywne ze względu na to, że do wytworzenia białego światła, żarówka LED będzie musiała wytworzyć trzy kolory jednocześnie – zielony, niebieski i czerwony. Każda z tych barw korzystnie wpływa na wzrost kwiatów i warzyw. Trzeba jednak pamiętać, żeby dana żarówka znajdowała się niezbyt blisko rośliny, ponieważ w przeciwnym wypadku Twoja sadzonka może się zbytnio ogrzać. Co więcej, nie może to być zbyt duża odległość, ponieważ dwukrotne zwiększenie odległości od rośliny sprawi, że otrzyma ona aż 4 razy mniej światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *